Články

SITA CZ zpracuje v kompostárnách v Brně a Boskovicích vánoční stromky

7. 1. 2013 - Jméno, Příjmení

Brněnská centrální kompostárna v městské části Černovice se může pochlubit vyspělou technologií nakládání s bio-odpady. Veškerý biologicky rozložitelný odpad z regionu je zde zpracován a využit pomocí moderní techniky.

Za vysloužilý vánoční stromek kompost
Po vánocích můžete v Centrální kompostárně Brno odložit vysloužilé vánoční stromečky, které zde podrtí na štěpku. Ta se dále využívá k výrobě nábytku, jako materiál pro výrobu kompostu či jako palivo. Za každý donesený stromek obdržíte 10tilitrové balení kvalitního kompostu.
Chceme tak alespoň symbolicky poděkovat Brňanům, že přispívají k třídění a recyklaci odpadů,  které by neměly končit na skládce,“ říká Jaromír Punčochář, správce provozu kompostárny.

Kompostárna obecně zpracovává především biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu - trávu, listí, seno, slámu, ovoce, zeleninu, pečivo, ale zpracován je také minerální odpad jako zemina nebo písek. Důležitou složkou je dřevní hmota - např. ořezy dřevin, palety, stavební dřevo, nábytek, piliny – zkrátka "vše ze dřeva". Přijímaný bioodpad by měl být bez nežádoucích příměsí, jako jsou plasty, stavební odpady, kosti nebo jiné živočišné zbytky, kameny, kovy (spojovací části o velikosti hřebíků, pantů apod. jsou povoleny). V obalech nebo PE pytlích je odpady do kompostárny možné dodávat jen tehdy, pokud je možné tyto obaly na místě bez problémů vyprázdnit.

Co si naopak můžete z kompostárny odvézt?
V kompostárně prochází bioodpad monitorovaným technologickým postupem, na jehož konci jsou komposty a substráty. Kvalitní organický kompost a půdní substrát jsou zaregistrovány podle zákona o hnojivech. Dalším produktem kompostárny je mulčovací dřevní štěpka, případně mulčovací kůra.

Vlastníkem a provozovatelem brněnské kompostárny je SITA CZ a.s., poskytovatel služeb v oblasti odpadového hospodářství. www.sita.cz

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a vylepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.