Články

Podzimní listí najde využití v kompostárnách SITA CZ

24. 10. 2014 - Michaela Kuchaříková

Do Centrální kompostárny Brno se v těchto dnech sváží podzimní listí z údržby veřejné zeleně města Brna a okolních měst, ze sběrných středisek a  sběrných míst odpadů, ze separace od občanů např. z Modřic nebo Ivančic. Celková roční kapacita kompostárny je 70 000 tun a rozloha cca 2 ha. Ročně zpracuje okolo 2 000 tun listí.

 

Listí je využito jako vstupní surovina pro výrobu kompostu, ale vždy v kombinaci s dalšími surovinami, jako je tráva, ovoce, zelenina, dřevní štěpka.  Listí je obecně hůře rozložitelné, proto je vhodné využít při kompostování dalších surovin a listí před využitím upravit např. drcením.


Při výrobě kompostu je nutné zajistit optimální podmínky pro rozvoj a činnost mikroorganismů, které zajišťují přeměnu organické hmoty jako je listí, tráva, ovoce, zelenina atd. na kompost. Jedná se zejména o nastavení optimální skladby kompostové zakládky, zajištění dodávek vzduchu provzdušněním nebo překopáním a závlahu. Doba kompostování se pohybuje od 4 do 6 měsíců.

 

Z kompostáren jsou pak komposty dodávány zahradnickým firmám a občanům a biologicky rozložitelný odpad včetně listí se tak ve formě kompostu vrací do půdy.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a vylepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.