Články

Červnová exkurze v Centrální kompostárně

3. 7. 2015 - Kateřina Kodadová

Prohlédli si Centrální kompostárnu Brno
Prohlédli si Centrální kompostárnu Brno

22. června přivítala Centrální kompostárna Brno návštěvu z daleké Kuby. Ing. Michaela Kuchaříková, technicko-provozní manažerka společnosti, představila návštěvníkům, převážně studentům, chod kompostárny a její technologie. Bylo zajímavé porovnat vztah našich dvou kultur k odpadu a k jeho využití. „Kubánci dokáží jako spotřebitelé odpad podle svých slov daleko více využít. Divili se, kolik toho končí v našem odpadu,“ komentovala zajímavé setkání M. Kuchaříková.

SITA CZ a.s. ročně zpracuje ve třinácti kompostárnách a recyklačních deponiích dřeva  80 000 tun biologicky rozložitelných odpadů (BRO). Od občanů, obcí i firem jsou přijímány také nejrůznější odpady ze dřeva: palety, rámy oken, ořez ze stromů a keřů, starý nábytek, piliny apod.

Vytříděním a zpracováním bioodpadu šetříme životní prostředí. Množství biologického podílu v komunálním odpadu ukládaném na skládkách činí zhruba 1 400 tis. tun, tato složka pak zvyšuje objem produkce metanu ze skládek odpadu, který přispívá ke skleníkovému efektu. Odklonem bioodpadu ze skládek dále pomáháme naplnění závazku podle plánu odpadového hospodářství, ke kterému se ČR zavázala.

Z pěti milionů tun tuhého komunálního odpadu jsou dva miliony tun biologického odpadu. Ten je třeba využít. Přitom pořád končí v popelnicích.

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a vylepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.