Články

Domácí kompostování - jak na to?

16. 9. 2021 -

Michaela Svobodová, technicko provozní manažerka Centrální kompostárny Brno, nám zodpověděla nejčastější dotazy o kompostování. Její odborný pohled určitě ocení začátečníci i nadšenci pro oběhovou domácnost.

Jak nejlépe kompostovat v bytě? Je lepší skladovat kompost v papírové tašce a jednou za 2 týdny ho odvést do sběrného dvora nebo si pořídit vermikompostér?
V Brně jsou rozmístěny hnědé sběrné nádoby na bioodpad. V bytě lze kompostovat jedině pomocí malého kompostéru (může být vermikompostér - ale starost o žížalky může být náročnější). Jinak nejlépe na zahrádce za domem.

Patří do sběrných nádob na bioodpad stejný odpad jako do domácího kompostéru?
Ve své podstatě ano. Závisí si na tom, jaké koncové zařízení jej zpracovává. V Brně se vozí bioodpad na CKB a tudíž ve sběrných nádobách nesmí být kromě jiných příměsí i bioodpady živočišného původu.

Můžu na kompost házet skořápky od vajíček a slupky od ovoce?
Vaječné skořápky pozitivně působí vysokým obsahem vápníku proti okyselování kompostu. Těžko se však rozkládají, a proto se musí dobře rozdrtit. Slupky z jižního ovoce (pomeranče, grepy, banány, citróny) jsou snadno náchylné k plesnivění, a proto by se neměly používat ve větším množství ke kompostování. Citrusové plody se převážně ošetřují organickými fungicidy, aby nebyly při transportu napadeny houbami. Tyto fungicidy se však při procesu kompostování bez problému rozkládají. Jak dokazují nové výzkumy, nejsou po 6 týdnech kompostování už prokazatelné. V menším množství tedy citrusové slupky můžeme kompostovat.

Můžu do kompostu hodit plesnivé potraviny?
Jablka (ale i další ovoce) napadené monilií lze kompostovat za předpokladu, že vznikne kompost strukturou podobný zemině. Monilie nedokáže přežít volně v půdě (po rozkladu jablka či jiného ovoce zaniká). Problém by mohl nastat v případě, že nebudete správně kompostovat, tj. ovoce se úplně nerozloží, pak může docházet k šíření plísně, a to vašemu kompostu může uškodit.

Můžu zbytky potravin skladovat v sáčku z kompostovatelného plastu a pak je i se sáčkem vyhodit na kompost?
Ano, je to možné, ale tyto výrobky se převážně nedokážou rozložit na úplně malé kousky a pak to činí velké problémy jak v domácích kompostérech, tak v průmyslových kompostárnách.

Pokud vás zajímá, jak v Centrální kompostárně Brno zpracováváme odpad, nebo máte jiný dotaz ohledně bioodpadu, neváhejte se na nás obrátit na adrese dl-sicz-komunikace@suez.com 

Kristína Koščíková, SUEZ CZ

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a vylepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.