Články

Co dělat s vánočním stromkem po svátcích?

3. 1. 2024 - Michaela Nocarová

Velká část domácností odstrojuje vánoční stromek po svátku Tří králů, někteří si však stromečku užívají ještě déle. Svoz vánočních stromků může tedy probíhat od ledna až do února.

Velká část domácností odstrojuje vánoční stromek po svátku Tří králů, někteří si však stromečku užívají ještě déle. Svoz vánočních stromků může tedy probíhat od ledna až do února. Dosloužilé vánoční stromky je možné předat obcím na sběrných dvorech a ve sběrných střediscích odpadů, které jsou provozovány na území měst a obcí.

Stromky odevzdané na sběrném dvoru a středisku v Brně, kde je zdarma převezmou, jsou odváženy do Centrální kompostárny Brno. Další možností je předání stromku přímo na kompostárně za poplatek.

Pro další zpracování stromku na kompostárně je velmi důležité, aby byly stromky důkladně zbaveny všech ozdob a háčků. „Čistota“ vstupních surovin na kompostárnu je velmi důležitá pro všechny přijímané materiály a odpady a bývá bohužel častokrát problematická. Proto prosíme občany, aby nejen stromky, ale i ostatní biologicky rozložitelný odpad důkladně dotřiďovali a nevhazovali do hnědých sběrných nádob nebo velkoobjemových kontejnerů odpady, které tam nepatří např. plasty, sklo, textil.

Stromky předané na sběrné středisko odpadů a sběrný dvůr nebo na kompostárnu není potřeba (oproti odložení k černé nádobě) rozřezávat, zkracovat nebo nějakým jiným způsobem upravovat. Kompostárna disponuje vysokokapacitní technologií k drcení dřevní hmoty, která dokáže přepracovat stromky a ostatní dřevní hmotu na štěpku o velikosti 5 nebo 10 cm.

Zpracované stromky tak mohou na kompostárně posloužit v podobě štěpky pro výrobu kvalitních kompostů a substrátů nebo pro energetické využití. Naše komposty a substráty jsou registrovány Ústředním zkušebním ústavem podle zákona o hnojivech a je možné je na kompostárně zakoupit.

Vánoční stromky by neměly být odnášeny do lesa nebo parku, zapomenuté ozdoby by mohly ublížit divoké zvěři.

Nejvhodnějším způsobem je tedy stromky odevzdat ve sběrných střediscích a na sběrných dvorech nebo na kompostárně.

 

vánoční stromky

Štěpka

 

 

 

 

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a vylepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.